26. Marec 2016 o 11:27 Nahodil: SidSid

Úsvit spravodlivosti

Trochu ma udivuje hate, ktorý tento film dostáva a som celkom pobavený z niektorých reakcií takzvaných "profesionálnych filmových kritikov", ktorí sa teraz spolu vezú na jednom voze ako stádo oviec a pľujú na všetkých okolo. Ja sa za žiadneho kritika nepovažujem, to čo si prečítate nižšie je môj osobný názor, ktorý sa mi vytvoril po skončení filmu v kinosále. Nie som Marvel ani DC fanboy, mám rád všetky dobré komixy, či už tlačené alebo sfilmované. Zack Snyder ma veľmi neoslovil štýlom, akým natočil Man of Steel, oveľa viac som si užil film Watchmen v roku 2009, ktorý považujem za jednu z najatmosferickejších natočených komixoviek. DC podľa mňa chce ako konkurencia Marvelu stavať na viac dospelejšej a temnejšej atmosfére, čo možno v teórii nie je zlá vec, v praxi to však skončilo ako malé sklamanie. Ak by Watchmen bol ich základný stavebný kameň, som si istý, že by celkový dojem z týchto filmov bol oveľa lepší. Zatiaľ mám tento pocit len z chystanej Suicide Squad, z ktorej nám podľa mňa padne sánka a DC možno prehodnotí svoj plán pre budúce filmy.

Nechajte ich bojovať

Batman v Superman ukázal, v čom sa Snyder cíti dobre a to sú atmosferické momenty. Scénu, kde Bruce Wayne príde o svojich rodičov sme videli už miliónkrát, dovolím si však tvrdiť, že tento film ju spracoval na jednotku. Superman plachtiaci na oblohe so slnečným svetlom na chrbte a ruky ľudí, ktoré sa k nemu naťahujú s prosbou o pomoc ako k strážnemu anjelovi. Týchto momentov je filme strašne veľa a dávajú mu pocit nadprirodzena a vynikajúcu atmosféru, pretože ak by ste sa ocitli na streche padajúceho domu a nad vami by sa vznášal Superman, takto presne by ste sa cítili, cítili by ste nádej a strach. Čo sa týka strachu, Batman je v ňom absolútny majster a určite sám seba nepovažuje za symbol nádeje ako je Superman, skôr by som ho označil za nástroj spravodlivosti, ktorému žiaden zločinec neunikne. Môj problém však nastal, keď sa začali objavovať odkazy na ďalších členov budúcej Justice League a vsunutie Wonder Woman do príbehu bolo fakt smiešne, pretože celý čas len hľadá svoju starú fotku po večierkoch s Lexom Luthorom, aby sa na konci filmu mohla zúčastniť posledného boja. Wonder Woman vyzerá super, neviem sa dočkať jej pripravovanej sólovky ale v tomto filme podľa mňa nemala čo robiť. Tento film mal byť hlavne o Batmanovi a Supermanovi, tento koncept, kde sa človek postaví neporaziteľnému hrdinovi skrýval obrovský potenciál, ktorý je tu bohužiaľ nevyužitý, pretože musel dať priestor všetkým ostatným veciam, ktoré sa v tomto filme vôbec nemuseli riešiť. Nemusíte sa však báť, Superman a Batman naozaj budú bojovať a súboj bol výborne spracovaný.

Netopier Gothamu

Ben Affleck je výborný Batman. Jeremy Irons je výborný Alfred. Alfredove sarkastické hlášky na Bruceov účet trafili vždy do čierneho a pobavili celé kino, z Batmana ide strach a konečne sa mi narozdiel od Nolanoviek páči ako postava. Už teraz sa nemôžem dočkať Batmanovej sólovky v Affleckovej réžii. Bruce Wayne je v tomto filme už starší chlap, ktorý má veľa za sebou. Stále sa však hrá na playboya a po nociach ho prenasledujú nočné mory. Po udalostiach v Metropolise, kde Superman bojoval so Zodom, sa rozhodol ako jediný človek pripraviť na boj so Supermanom, pretože je to obrovská hrozba pre ľudstvo a on nebude sedieť na zadku len preto, lebo Superman tvrdí, že je náš kamarát. Takýmto rečiam on už dávno neverí. Sledovať Batmana, ako mláti zloduchov bol naozaj super zážitok a síce občas proti Supermanovi pôsobil ako malé dieťa, ktoré chce zmlátiť dospeláka, po ich vzájomnom súboji som na to úplne zabudol a v hlave mi ostalo jediné - Batman je badass.

Syn Kryptonu

Superman sa narozdiel od Batmana objavuje menej často, asi aby priniesol dojem nejakej nadprirodzenej postavy, ktorú Batman celý film stopuje a po rozhovoroch so svojou mamou a priateľkou zisťuje, čo má vlastne robiť a skúša nájsť svoje miesto v našom svete. Ľudia ho začínajú uctievať, boja sa ho a milujú ho. Bude zaujímavé sledovať, kam ďalej jeho postavu potiahnu, pretože ak sa Lois Laneovej niečo stane, môže to veľmi ľahko skončiť ako príbehová linka Injustice, kde Superman nie je práve najmilejšia osoba pod slnkom. Osobne by ma to vôbec neprekvapilo. Henry Cavill ako Superman je podľa mňa tiež veľmi dobrý, síce sa stále tvári úplne neutrálne a často bez emócií, ale to k postave asi patrí. Čo sa týka Lois Laneovej, vo filme podľa mňa len brala čas dôležitejším veciam a dostala oveľa viac priestoru, ako by mala.

... and the gang

Lex Luthor bol veľmi slabý. To, že to má byť syn pôvodného Lexa Luthora nemení nič na tom, že bol fakt slabo zahraný a pôsobil ako Jim Carrey hrajúci Riddlera v Batmanovi od Tima Burtona. Wonder Woman bola do príbehu násilne vsunutá, len aby mohli čo najrýchlejšie odštartovať celé univerzum, čo bola podľa môjho názoru veľká chyba. Rovnako ako odkazy na ďalších hrdinov, ktorí z pársekundových videí z bezpečnostných kamier vyzerali celkom smiešne, hlavne Aquaman, ktorého asi prichytili počas masturbácie v potopenej ponorke. Doomsday vyzeral ako jaskynný troll z Pána Prsteňov a určite si ho mali nechať pre Supermanovu sólovku, pretože v tomto filme bol presne pre to, čo nám už dávno prezradil trailer. Dostať to všetko naraz v jednom filme musí byť pre ľudí, ktorí sa dobre nevyznajú v komixovom svete dosť chaotické. Čo však musím povedať je fakt, že počas filmu som sa vôbec nenudil a teším sa, keď uvidím znovu Batmana, Wonder Woman a ostatných hrdinov v samostatných filmoch, po ktorých určite budeme mať lepšiu predstavu o tom, čo sa v tomto univerze vlastne deje.

Detaily

Žáner: Akcia
Dátum vydania: 24. 03. 2016
Odkaz: Oficiálna webstránka

 • +Batman
  Alfred
  Súboj Batmana a Supermana
  Wonder Woman vyzerá výborne
  Atmosferické momenty
 • -Lex Luthor
  Doomsday
  Dejová linka je chaos
Zdieľať článok
0 Komentárov
Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť.