9. Máj 2016 o 08:08 Nahodil: SidSid

Michala Ivana môžete poznať hlavne ako ilustrátora kníh zo série Černokňažník a tvorcu mnohých skvelých splash artov pre hru League of Legends. Veľmi mu ďakujem za to, že si našiel čas a odpovedal nám na pár otázok :)


Madhouse: Povedz nám niečo o sebe.

Michal Ivan: Mám 33 rokov, žijem v Bratislave. Pracujem externe pre berlínske štúdio SIXMOREVODKA, kde robíme ilustrácie a výtvarné návrhy pre zábavný priemysel, hlavne pre herné firmy.


Madhouse: Koľko rokov a akým štýlom sa venuješ umeniu? Čo ťa presvedčilo, že by si sa ilustrácii chcel venovať profesionálne?

Michal Ivan: Od malička ma bavilo kresliť a maľovať príšery a comicsové obrázky. Vážnejšie som sa tomu začal venovať na gymnáziu, keď som sa snažil dostať na niektorú výtvarne zameranú vysokú školu. Chcel som robiť niečo príbuzné kresleniu, ale tak aby som sa tým teoreticky vedel aj uživiť. Nakoniec ma prijali na priemyselný dizajn. Počas štúdia som sa dostal k práci v hernom štúdiu. Tam ma to uchvátilo a zistil som, že to čo ma baví najviac viem robiť aj profesionálne. Popri práci na hrách som z času na čas robil aj ilustrácie na knižky, kartové hry a podobne. Postupne som si budoval sieť klientov a tak to nejak stále ide už vyše 10 rokov.

Madhouse: Na akých projektoch si už pracoval a ktorý z nich bol tvoj obľúbený?

Michal Ivan: Pracoval som na veľa projektoch, ktoré nikdy nevyjdú, ale aj na zopár známejších. Napríklad: Overlord: Dark Legend, Might and Magic Heroes V, World of Warcraft TCG (zopár vecí použili aj do Heartstone), League of Legends. S obľúbenosťou je to ťažko. Keď na projekte pracujem dlho, vie to byť často aj únavné a všetko ostatné vyzerá zaujímavejšie, ako to na čom robím. Takže je to pre mňa taký love-hate vzťah. Najviac dobrých vecí mi priniesla práca pre Riot games. Jednak sa mi s nimi veľmi dobre spolupracuje a tiež mi práca pre nich priniesla najväčšie posuny v kariére. Veľmi som si, užíval napríklad aj parodické postavy pre Overlord.

Madhouse: Momentálne pracuješ v štúdiu SIXMOREVODKA na ilustráciách pre League Of Legends. Môžeš nám povedať viac o procese, akým štýlom sa takáto ilustrácia vyrába?

Michal Ivan: Už druhý rok robíme exkluzívne pre Riot games. To ale neznamená, že robíme len na League of Legends ;) Tvorba ilustrácii je rozfázovaná na jednotlivé kroky. Začneme niekoľkými čierno-bielymi skicami, po schválení urobíme niekoľko farebných variantov a potom sa už len všetko dotiahne a pridá sa požadované množstvo detailov. Na jednej ilustrácii pracuje viacero výtvarníkov, čo vie pri zložitých ilustráciách zrýchliť proces a tiež zabraňuje frustrácii, hlavne ak na ilustrácii treba pracovať niekoľko týždňov. Nevýhoda je, že nemajú jednotlivý členovia tímu veci na ktorých pracovali sami, ale na druhej strane sa od seba navzájom veľa učíme.


Madhouse: Už dlhšie sledujeme projekt DEGENESIS, ktorého si súčasťou. Ilustrácie tam vyzerajú dychberúco, vieš nám o ňom povedať niečo viac?

Michal Ivan: DEGENESIS je Nemecká RPG stolová hra, ktorej prvá verzia vyšla pred vyše 10 rokmi. Marko Djurdjevic (majiteľ a art director štúdia SIXMOREVODKA) ju spolutvoril a ilustroval množstvom ceruzkových ilustrácií. V tej dobe mu to prinieslo veľkú popularitu a naštartovalo jeho kariéru. Po rokoch sa rozhodol kvôli potrebe zas vytvoriť niečo väčšie “pre seba” a tak spolu s autorom textov obnovili DEGENESIS, tento krát plne farebnú, maľovanú. RPG knihy slúžia ako základ pre celý prepracovaný postapokalypticky svet. Väčšinu ilustrácii robil sám Marko, ale každý z tímu kto chce môže prispievať. Je to pre nás všetkých príležitosť robiť niečo voľnejšie. Pre firmu je to možnosť byť niečo viac, ako len outsource štúdio.

Madhouse: Aké videohry, filmy, komixy alebo knihy máš najradšej? Považuješ ich za jednu z tvojich inšpirácií?

Michal Ivan: S videohrami je to u mňa tak, že odkedy ich spolutvorím, tak ich hrávam len veľmi málo. Hranie je pre mňa časovo veľmi náročné. Snažím sa však ako tak udržovať v kurze, takže aspoň sledujem čo nové vyšlo a podobne. Filmy mám rád, ale v poslednej dobe ma viac zaujímajú nezávislejšie filmy, dokumenty a v podstate filmy čo majú s fantastikou len málo spoločné. Je to asi vekom a aj tým, že fantastickými témami som obklopený celý deň. Rád ale čerpám aj z takýchto filmov a myslím, že je to pre mňa kreatívne obohacujúcejšie ako keby som sledoval len žánrovú produkciu. Comicsy sú moja veľká láska, mám celkom slušnú zbierku a občas si niečo pre radosť dokúpim . Narozdiel od kníh si na nich ešte viem nájsť čas. Veľmi málo čítam superhrdinské comicsy, tie sú pre mňa len zriedka zaujímavé. V poslednej dobe kupujem hlavne veci od vydavateľstva Image. Momentálne ma najviac z môjho procesu práce baví práve skicovanie a kresba takže v comicsoch nachádzam veľa inspirácie.


Madhouse: Čo je tvoj veľký ilustrátorský sen? Kam by si sa chcel ešte dostať alebo čo by si chcel vytvoriť?

Michal Ivan: Ťažká otázka. Rozhodne by som to chcel robiť ešte dlho, takže by som bol rád, aby som v práci stále nachádzal pôžitok a chuť učiť sa. Tiež by ma potešilo vytvoriť niečo väčšie, vlastné. Comics, alebo obrázkovú knihu.

Madhouse: Mávaš niekedy pochybnosti o svojich schopnostiach a dielach (umelecký blok)? Ako sa s nimi vyrovnávaš?

Michal Ivan: Pochybnosti mávam stále, asi každý druhý deň. Stáva sa mi, že mám pocit, že som všetko zabudol. Potom neostáva nič iné ako to skúšať stále znova a znova, až sa cez to prebojujem. Prípadne si dám chvíľku prestávku a idem sa prejsť, alebo si zacvičiť. Potom dokončujem robotu po večeroch, keď rodina spí. Snažím sa byť tak spoľahlivý ako sa dá a dodržovať termíny.


Madhouse: Ktorí umelci najviac ovplyvnili tvoju tvorbu? Ktorý je tvoj obľúbený?

Michal Ivan: Tých je veľmi veľa, ale z mladosti mám takých zlomových. Dodnes si pamätám knihu slovenských rozprávok ilustrovanú Albínom Brunovským, tie obrázky mám vryté do pamäti. Ako starší som objavil H.R.Gigera. Od neho som mal snáď všetky knižky, dokonca mi otec kúpil airbrush a tak som napodobňoval tie jeho úchylné monštrá. Veľa som chodil do kníhkupectiev hľadať nové art booky. Tak som našiel aj zbierku ilustrácii Franka Frazettu. Tá dynamika ma uchvátila, to sa snažím napodobňovať dodnes. Neskôr som objavil comicsy a tam som našiel ďalší nekonečný zdroj inšpirujúcich obrázkov.

Madhouse: Čo by si chcel odkázať ľuďom, ktorí by sa chceli živiť ilustráciou alebo concept artom a majú o sebe pochybnosti?

Michal Ivan: Musíte to fakt milovať, aby ste mohli na sebe neúnavne pracovať. Porovnávajte sa s najlepšími. A pre mňa dôležité pravidlo: Hlavne sa z toho nedosrať.


Sledujte Michala Ivana na týchto stránkach:

Facebook

DeviantArt

Artstation


Zdroj: http://michalivan.deviantart.com/

 

 

Zdieľať článok
0 Komentárov
Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť.
Odporúčané články