15. Máj 2016 o 12:40 Nahodil: SidSid

Uncharted séria má u mňa špeciálne miesto. Po prvých ukážkach The Last of Us som sa rozhodol, že si konečne za ušetrené peniaze kúpim Playstation 3. Od Naughty Dog som naposledy hral Crasha Bandicoota, ktorý sa s ich poslednou tvorbou nedal veľmi porovnať a okrem toho mala PS3jka pre mňa prichystanú kopu exkluzivít, ktorých som sa už nevedel dočkať. Bol piatok, do práce mi kuriér konečne priviezol novú konzolu, mal som dosť blbý deň a nemal som čo hrať. Prešiel som sa teda do najbližšej predajne, kde by sa mohli vyskytovať nejaké hry a vyhral to Nay Elektrodom, asi najhoršie miesto na nakupovanie hier. Schmatol som z regálu Uncharted 3, zaplatil ho a vybral sa späť domov. To som ešte nevedel, aký vynikajúci zážitok ma čaká.

Indiana Jones for Playstation

Drake mi pripomenul, ako som v detstve zbožňoval Fordovo charizmatické stvárnenie najpopulárnejšieho filmového vykrádača hrobov a ochrancu artefaktov, Indiana Jonesa. Nathan v každom dieli prekypoval humorom, postaral sa o vynikajúce akčné momenty a vydali sme sa spolu s ním za dobrodružstvom, ktoré sa v takejto kvalite v hrách vyskytuje len málokedy. Ukončiť takú jedinečnú ságu, ako je tá Nathanova, je veľmi ťažká úloha. Ak by sa štvrtý diel niesol v duchu celej série, pravdepodobne by finálna kapitola Uncharted nedopadla veľmi šťastne. Na záver to chcelo o niečo temnejší a dospelejší tón. A tak sa producent The Last of Us rozhodol podať tento posledný príbeh trochu inak. Je viac osobný a nesústredí sa na materiálny poklad, ale skôr na poklad, ktorý už dávno máme a často si ho nevšímame.

Nathan má po troch dobrodružstvách celkom obyčajný život, kde sa spolu s Elenou tvária, že sú spokojní, keď si večer po práci dajú spolu večeru a zahrajú si Crasha Bandicoota. Potom nasleduje hádka o to, kto z nich umyje riady. Všetko sa to však rozpadne v momente, keď sa nečakane objaví Nathanov brat, Sam, ktorého mal Nathan za mŕtveho. Sam prichádza s prosbou o pomoc. Má 3 mesiace, aby našiel stratený poklad piráta Henryho Averyho, inak ho zabije drogový kartel. Nathan samozrejme opustí svoj pohodlný život, aj keď nie tým najlepším spôsobom, aby zachránil život svojmu bratovi a možno zase trochu okorenil aj ten svoj.

Band is back together

K bratom Drakeovcom sa samozrejme pridáva aj Victor Sulliven, ale skôr kvôli Nateovi ako Samovi. Každá z postáv, ktoré sme mali v trilógii tak radi a prirástli nám k srdcu, si v tejto hre zahrá svoje vlastné sólo. Chvíľu ste so Samom, chvíľu so Sullym, neskôr sa objaví Elena a s každou postavou si máte toho kopu čo povedať. Často som mal pocit, že hrám skôr The Last of Us ako Uncharted, kde sa výborná hudba miešala s dojemným dialógom a nemohol som sa ubrániť skľučujúcemu pocitu, že je to naozaj rozlúčka s touto sériou. Celá tá naháňačka za pokladom zrazu šla úplne bokom a Nathan si začal uvedomovať, že mu už záleží na úplne iných veciach. Keď sa nad tým teraz spätne zamýšľam, bolo to fakt výborné. Záporáci však hrajú druhé husle a často pôsobia skôr ako nepríjemné rozptýlenie, než ako hrozba.

Krajina pirátov

Uncharted 4 je bezpochyby jednou z najkrajších hier na Playstation 4. Každú chvíľu som sa zastavoval a obdivoval krajinu, ktorá sa rozpínala všade naookolo. Skvelý výber farieb, level dizajnu, ktorý bol prekvapivo otvorený na exploring, ale zároveň som sa skoro nikdy nestratil. Šoférovanie Jeepu bol tiež prekvapivo zábavný prvok a vôbec neotravoval, ako napríklad batmobil v poslednom Batmanovi. Skákania a šplhania bolo klasicky dosť a nechýbali ani výborné akčné pasáže, pri ktorých mi tuhla krv v žilách. Veľmi som si užíval boje na telo, kde Drake často prekvapil novou animáciou. Novinkou bol v tejto hre hák s lanom, ktorý bol strojcom výborných momentov ale často aj nepríjemných bugov, kvôli ktorým som musel začať znovu od checkpointu. Nebolo to však nič hrozné a podobné maličkosti sa určite pribúdajúcimi patchmi čoskoro vytratia.

Záver

Ak ste doteraz Uncharted ešte nehrali, určite si najskôr pred poslednou časťou prejdite pôvodnú trilógiu. Uncharted 4: A Thief's End je hlavne o postavách a nostalgia je veľkou súčasťou zážitku. Ponúka však aj výborné momenty, na ktoré sme zvyknutí z pôvodných častí a s čistým svedomím môžem povedať, že Uncharted je jednou z najlepších značiek, aké nám herný svet doteraz priniesol. Ak ste doteraz sériu ignorovali, na PS4 je najlepšia chvíľa dohnať to.

Detaily

Žáner: Adventúra, Akcia, Dobrodružstvo
Dátum vydania: 10. 05. 2016
Vývojár: Naughty Dog
Vydavateľ: Sony Computer Entertainment
Odkaz: Oficiálna webstránka

 • +Atmosferické momenty
  Vzťahy medzi postavami
  Uspokojivé ukončenie série
  Zábavný multiplayer
  Nádherná grafika, animácie a hudba
 • -Časté bugy
  Slabší záporáci
Zdieľať článok
0 Komentárov
Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť.