4. November 2016 o 15:21 Nahodil: KazisvetKazisvet

Zlomený neurochirurg Stephen Strange hľadá netradičné spôsoby medicíny, ktoré by mohli zachrániť jeho zlaté ručičky. To ho dovedie až do Nepálu, kde hneď po príchode do chrámu dostane „Welcome to the Astral“ šupu od holohlavej Tildy Swinton. Doctor Strange hneď pochopí, že toto nebudú žiadni predavači ezoterickej literatúry. V rýchlych strihoch vidíme, ako Strange uteká po budovách, ktoré sa rôzne ohýbajú a poletujú vzduchom v deformovanom meste àla Inception a množstvo iných úchvatných trikov. Samozrejme, že ma takýto trailer nadchol a na film som sa veľmi tešil.

Ako som už spomenul, egoistický ale úspešný Doctor Strange, ktorého hrá Benedict Cumberbatch po autonehode príde o cit v prstoch čo mu znemožní ďalej pracovať ako neurochirurg. Všetky metódy liečby zlyhávajú a doktorovi sa naďalej trasú ruky ako mne po káve na lačno. Našťastie prichádza do miesta zvaného Kamar-Taj, kde sa začína radikálny obrat v jeho povahe a v doterajšom chápaní sveta.

Film sa zo začiatku nesie vo vážnej atmosfére, kde nám je predstavený charakter nafúkaného Strangea. Žije si na vysokej nohe ale všetko sa zmení po nehode, za ktorú si v podstate môže on sám. Vážny tón filmu sa stratí, keď Strange vstupuje do svätyne Kamar-Taj a objavujú sa pre Marvel typické vtipy. Tie asi väčšina divákov očakáva, no niektorým by možno viacej sedelo, keby sa celý film nesie v serióznejšom duchu.

Doctor Strange trpí niekoľkými chybami. Nie je celkom jasné ako rýchlo sa Strange naučí používať všetky tie pekné kúzla, no mal som pocit, že to mal za týždeň v malíčku. Ja viem, že ľudia študujúci medicínu sú veľmi inteligentní a šikovní, ale akosi mi to nesedelo. Strange sa tak svojimi schopnosťami veľmi rýchlo vyrovnal ostatným učňom a dokonca aj svojej mentorke The Ancient One.

Strange disponuje takou silou, že by ho neporazili ani Avengers, ani hocktorý iný záporák Marvel univerza. Pritom k získaniu tejto moci prišiel bez väčšej námahy a ako jediná postava vo filme skutočne premýšľala ako využiť všetko, čo toto mystické umenie ponúka. Jeho kolega Mordo (Chiwetel Ejiofor) dôveruje Prastarej, no postupne to začína byť zmätená postava, ktorá nevie presne čo si myslieť. Jasnejší je tretí strážca dobra Wong (Benedict Wong), ktorý väčšinou svojou prítomnosťou prináša úsmev a zostáva v roli oddaného, možno trošku jednoduchšieho služobníka.

Záporák Kaecilius (Mads Mikkelsen) vyzerá veľmi dobre. Veľa toho nenarozpráva, je to skôr muž činu. Jeho jediným cieľom je pripojiť Zem do temnej dimenzie, čo by malo všetkým zaručiť nesmrteľnosť. Marvel aj v tomto filme zlyháva s postavou záporáka, ktorý okrem toho, že dobre vyzerá, tak je absolútne nezaujímavý. Ide o klasickú postavu, ktorá sa po výcviku necháva zviesť na temné chodníčky a postaví sa svojmu mentorovi. Jeho kumpáni trpia rovnakou priemernosťou a dovolím si napísať, že červený plášť Doctora Strangea bol oveľa zaujímavejší ako Kaecilius a jeho spoločníci.

Aby som iba nekritizoval, tak je tu niekoľko vecí, ktoré sa podarili a treba ich pochváliť. Absolútny mindblow bola scéna, v ktorej Tilda (znie to lepšie ako The Ancient One alebo Prastará) Strangeovi, nazvime to „rozšírila obzory“. Ďalšie scény (je ich dosť), v ktorých sa podobne manipuluje s priestorom alebo časom nemali na mňa až taký silný dopad ako toto prvé zasvätenie, ktoré som Cumberbitchovi úprimne závidel. V závere filmu ma hrýzol pocit, že už je toho manipulovania všetkého možného trošku veľa...

Dej filmu sa odohráva v rôznych miestach a nie všetky sú v našom svete. Idea ďalších svetov alebo dimenzií je veľmi lákavá a chcel by som vidieť viac takýchto výletov do multiverza. S tým súvisí aj mágia, s ktorou si kladné aj záporné postavy pomáhajú pri cestovaní a hlavne v boji (viem si predstaviť, ako zábavne museli tie ich čarovania pôsobiť pri nahrávaní). Celý tento fantasy motív ma bavil a bolo to príjemné oživenie typických superhrdinovských Marvel filmov.

Obsadenie filmu bolo tiež menej tradičné a spolu s magickými prvkami to až na nelogické momenty a nevýrazných zloduchov všetko dobre funguje. Diváci sa zabavia, prežijú trošku z drámy, kúsok z romantiky a hlavne uvidia veľa komiksu, ktorý má v tomto filme príchuť kúziel a astrálu. Ak teda máte čas a chuť, vyberte sa do kina, aby ste tie tripy zažili na veľkom plátne. (a nezabudnite na dve scény po titulkách)

Detaily

Žáner: Akcia
Dátum vydania: 03. 11. 2016

 • +Rozšírenie sveta Marvelu o ďalšie dimenzie a predstavenie mystickej mágie je skvelá novinka.
  Manipulácia s časom a priestorom
  Benedict je výborný Doctor Strange, ktorý sa povahou trošku podobá na svojho Sherlocka.
  Obsadenie a vtipy
  Vydarený origin
 • -Kam zmizol ten hrdelný spev z traileru?
  Zvuky sú na tom dobre, ale soundtrack je skutočne nevýrazný.
  Mizerný záporák a jeho kumpáni.
Zdieľať článok
0 Komentárov
Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť.