19. November 2016 o 10:48 Nahodil: SidSid

Musím sa priznať, že som nikdy nebol veľký fanúšik stealth hier. Páčia sa mi však situácie, v ktorých sa schovávam v rohu miestnosti a počúvam ležérny rozhovor strážcov, ktorí riešia svoje problémy s manželkami alebo nezodpovedne prezrádzajú pozíciu môjho cieľa, ktorému idem po krku. Mám vtedy pocit, že sa v tomto vymyslenom svete naozaj niečo deje a dostávam sa do stavu, kedy ma hra pohltí a prestávam sledovať čas.

Dishonored 2 oproti svojmu predchodcovi ponúka možnosť hrať hru za dve rozdieľne postavy. Emily, nová cisárovná, je už dospelá žena, ktorá sa nebojí zašpiniť si ruky pre blaho Dunwallu. Vracia sa aj starý známy hrdina prvej hry, Corvo Atanno, Emilyn otec a ochranca cisárskeho trónu. Od konca prvého Dishonored ubehlo už 15 rokov a za ten čas sa Emily stihla od Corva priučiť zopár trikov, ktoré jej v tomto drsnom svete pomáhajú prežiť. Po zábavnom tutoriáli som sa dostal pred voľbu, ktorá na dlhé hodiny ovplyvnila môj nasledujúci gameplay. Mohol som si vybrať hru s obratnou a šarmantnou Emily, alebo jej otca, s ktorým sme si sadli už v prvej hre - Corva. Každý z nich má k dispozícii svoju paletu schopností, ktoré čakajú na odomknutie u záhadného outsidera.

Ako hráč pôvodnej hry som si vybral Corva, ktorý už viac nevystupuje ako tichý protagonista a konečne dostáva hlas. Disponuje schopnosťami z pôvodného dielu, ktoré dostali upgrady a ponúkajú ďalšie variácie použitia. Dishonored ponúka kvantá možností prechádzania jednotlivých pasáží hry. Oproti jednotke, ktorú som hral viac-menej na stealth a low chaos, som sa tentokrát rozhodol vyskúšať odlišný postup. Musím povedať, bavil som sa oveľa viac. Môjím najvernejším skillom bola banda potkanov, ktorá ma vždy zbavovala problémov s agresívnymi strážcami a mŕtvolami.

Skrížiť meče so strážcami ma naozaj bavilo a útočné schopnosti mali šťavu a skvelé prevedenie. Ak by ste sa rozhodli vyskúšať najprv Emily a prechádzať hru bez zbytočných potýčok, určite si cez druhý playthrough vyberte Corva a nebojte sa zašpiniť si meč. Zaujímavé je, že na začiatku mi hra umožnila odmietnutie používania schopností. Mohol som sa pokúsiť hru prejsť len s vlastnou hlavou, mečom a šikovnosťou, čo predstavuje príjemnú challenge pre achievement hunterov. Popri schopnostiach som mal k dispozícii aj slušný arzenál zbraní a gadgetov, ktoré som mohol postupne upgradovať. Jednotlivé upgrady si však vyžadovali špeciálne blueprinty, ktoré som objavoval až pri hlbšom objavovaní levelov.

V Dunwalle sa odohráva len malá časť hry. Väčšinou som sa zdržiaval v meste Karnak, Corvovom rodisku na južnej strane ostrovov Dishonored univerza. Čakala ma tam plejáda nepriateľov od náboženských fanatikov, miestnych pouličných gangov, bosoriek či steampunkových robotov. Každý z nich mal svoje slabiny a keď som na ne včas neprišiel, začali mi nepriatelia poriadne dávať do tela. Najväčšia výzva na vyšších obtiažnostiach je v pohybe v tieňoch, bez odhalenia, keďže nepriatelia sú citliví na najmenší pohyb či hluk.

Vedľajšie postavy disponovali zaujímavými charaktermi, ktoré som vždy rád objavoval. Nič však nemusí byť, ako sa na prvý pohľad zdá. Prišlo teda aj na zopár zaujímavých zvratov. Každá misia sa dá splniť rôznymi spôsobmi a čím viac som si o postavách zistil z rôznych dokumentov povaľujúcich sa po tomto nádhernom svete, tým viac možností sa mi otvorilo k pozitívnemu koncu hry. Hlavný zloduch mi prišiel zaujímavý, aj keď podobný príbeh sme všetci videli už XY krát. Nikdy som sa pri ňom však nenudil.

Na záver by som len dodal, že PC port bol zo začiatku mierne problémový, čo sa týka optimalizácie. Čoskoro by mal však vyjsť opravný patch. Hra je však výborná a ak obľubujete napríklad universe kultovej hry Bioshock, z Dishonored budete mať veľmi podobný, miestami možno až nostalgický pocit. Nudiť sa s Dishonored taktiež určite nebudete. Variabilita hrateľnosti ulahodí stealthovým hráčom, ale aj akčnejším hráčom. Dishonored 2 sa u mňa určite zaradil medzi jednu z najlepších hier tohto roku.

Detaily

Žáner: Akcia, FPS
Dátum vydania: 11. 11. 2016
Vývojár: Arcane Studios
Vydavateľ: Bethesda Softworks
Odkaz: Oficiálna webstránka

  • +Nádherný svet, atmosféra, zaujímavé postavy. Veľmi ma oslovila aj voľnosť pri štýle hrania a alternatívne možnosti vyriešenia misii.
  • -Pri vyšších obtiažnostiach si vás stráže všimnú až príliš jednoducho. Niektoré pasáže hry si zaslúžili viac možností preskúmania.
Zdieľať článok
0 Komentárov
Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť.